Prečo potrebujete tepelné čerpadlo?

Majiteľom domov dáva zmysel hľadať najlepšie spôsoby, ako ušetriť peniaze, zatiaľ čo sa snažia udržať svoj domov útulný a pohodlný. Preto sa čoraz viac ľudí zaujíma o výhody, ktoré môže tepelné čerpadlo ponúknuť, pokiaľ ide o úsporu peňazí, zníženie účtov za energie a zabezpečenie pohodlia a komfortu vášho domova. 

Čo sú tepelné čerpadlá?

Tepelné čerpadlá sú účinné vykurovacie systémy, ktoré prenášajú teplo z určitej oblasti a posielajú ho na iné miesto. Tieto tepelné čerpadlá sú k dispozícii v rôznych modeloch, napríklad bezkanálové. Môžu tiež spolupracovať s vaším termostatom a tak regulovať teplotu vo vašej domácnosti. 

Tepelné čerpadlá sú účinné vykurovacie systémy, ktoré prenášajú teplo z určitej oblasti a posielajú ho na iné miesto. Tieto tepelné čerpadlá sú k dispozícii v rôznych modeloch, napríklad bezkanálové. Môžu tiež spolupracovať s vaším termostatom a tak regulovať teplotu vo vašej domácnosti.

Jedným z najlepších príkladov tepelných čerpadiel je chladnička, hoci tá funguje len jedným spôsobom. Jednotka odoberá horúci vzduch prítomný v chladničke a potom ho posiela do cievok kompresora, ktoré sa nachádzajú v zadnej časti a tie následne vyšlú horúci vzduch. Len si skúste spomenúť na všetky tie prípady, keď ste stáli priamo pred chladničkou a cítili ste, ako vám na nohy alebo na podlahu vanie teplo. 

V zimných mesiacoch tepelné čerpadlá so vzduchovým zdrojom pracujú tak, že odoberajú teplo z vonkajšieho vzduchu a potom ho posielajú dovnútra vášho domu, aby vás udržali v teple. Áno, či už tomu veríte alebo nie, aj v tom chladnom zimnom vzduchu je stále teplo. 

Tepelné čerpadlá sú skvelé v tom zmysle, že majú schopnosť obráteného smeru v lete, keď odoberajú teplo z vášho domu a potom ho posielajú von, aby ste zostali v chlade. V skutočnosti je tepelné čerpadlo v porovnaní s klimatizáciou efektívnejšie, pretože pomáha šetriť peniaze. To je presne ten dôvod prečo naň prechádza viacero ľudí. 

Môžu tepelné čerpadlá fungovať v chladnejšom podnebí?

Tepelné čerpadlá môžu fungovať na miestach, kde sa môže ochladiť. Avšak aj v prípade modelov pre chladnejšie podnebie je ich vykurovací výkon stále obmedzený. 

Keď sa vzduch ochladí, vaše tepelné čerpadlo bude menej účinné najmä preto, že nebude mať dostatok tepla na odber zo vzduchu. Nemusíte sa však obávať, pretože v tomto prípade vám môže prísť vhod vaša pec. Keď teploty klesnú nižšie, môžete zapnúť svoju pec a stále získate preferovanú úroveň tepla. 

Nebol by lacnejšou možnosťou plyn? 

Elektrina nie je lacná. Ak si to však skúsite prepočítať, tepelné čerpadlá vám v porovnaní s plynom pomôžu ušetriť viac peňazí. Všetko, čo môže vykurovať váš dom, sa meria pomocou metriky známej ako COP alebo koeficient výkonu. Porovnáva množstvo, ktoré sa dodá za každú jednotku energie, ktorú systém použije. 

Hodnota COP tepelných čerpadiel je vyššia ako pri elektrických, propánových a plynových peciach. Znamená to, že sa dočkáte väčších úspor, aj keď zohľadníte rozdiel v sadzbách za elektrinu a plyn. 

S inštaláciou tepelných čerpadiel je spojených mnoho výhod a väčšinu z nich si môžete všimnúť okamžite.

Tepelné čerpadlá sú skvelé v tom zmysle, že majú schopnosť obráteného smeru v lete, keď odoberajú teplo z vášho domu a potom ho posielajú von, aby ste zostali v chlade. V skutočnosti je tepelné čerpadlo v porovnaní s klimatizáciou efektívnejšie, pretože pomáha šetriť peniaze.

Tepelné čerpadlá zabraňujú kondenzácii

Keď používate tepelné čerpadlá na chladenie počas leta, jednou z funkcií týchto systémov je automatické odvlhčovanie. Počas zimných mesiacov teplý vzduch, ktorý jednotka cirkuluje okolo vášho domu, pomôže znížiť kondenzáciu. 

Tepelné čerpadlá ponúkajú finančné výhody 

Tepelné čerpadlá vám tiež pomôžu ušetriť veľa peňazí na ročných účtoch za palivo, pretože majú mimoriadne vysokú energetickú účinnosť. Počiatočné náklady môžu byť trochu skľučujúce, a aj keď sa preukáže, že tepelné čerpadlá zvyšujú hodnotu nehnuteľnosti, zvyčajne je dobré zvážiť teoretickú dobu návratnosti. 

Ak ste však už starší alebo nemáte v pláne zostať v nehnuteľnosti dlhší čas, možno bude lepšie, ak zostanete pri existujúcom vykurovacom systéme. 

Prečítajte si aj nasledujúci článok: Rodinné aktivity, vďaka ktorým sú nehnuteľnosti v Celje populárne 

Celje je tretie najväčšie slovinské mesto, ktoré sa môže pochváliť príjemnou atmosférou starého mesta a nádherným výhľadom, kamkoľvek sa pozriete. Krása tohto miesta a všetky jeho atrakcie sú dôvodom prudko rastúceho dopytu po nehnuteľnostiach v Celje.

Tepelné čerpadlá majú mimoriadne vysoké hodnotenia energetickej účinnosti

Tepelné čerpadlá sú v súčasnosti nákladovo najefektívnejšími formami vykurovania, ktoré využívajú elektrickú energiu a dosahujú priemerný koeficient účinnosti (COP) 2,5 až 4 a viac. To znamená, že na dosiahnutie chladiaceho alebo vykurovacieho výkonu 2,5 kilowattu spotrebujú tepelné čerpadlá v priemere len menej ako 1 kilowatt elektrickej energie.

Pre lepšiu predstavu, konvenčné vykurovacie systémy, ako sú elektrické plynové alebo krbové kotly, majú často menej ako 1 COP. To znamená, že na výrobu 1 kilowattu tepelnej energie sa spotrebuje viac ako 1 kilowatt energie.

Vďaka tomu je prevádzka tepelných čerpadiel nákladovo efektívnejšia a zároveň sa zníži vaša uhlíková stopa. Vo všeobecnosti môžu byť tepelné čerpadlá približne o 200 % až 400 % účinnejšie. Vďaka tomu sú tepelné čerpadlá jednou z najlacnejších metód na udržanie tepla a útulnosti vášho domova. 

Tepelné čerpadlo ponúka nielen vykurovanie priestoru, ale aj chladenie priestoru jednoduchým stlačením tlačidla prostredníctvom diaľkového ovládača, nástenného monitora alebo dokonca aplikácie v smartfóne.

Tepelné čerpadlá zlepšujú kvalitu vzduchu vo vašej domácnosti

Keďže tepelné čerpadlá nemusia nič spaľovať, aby vydávali teplo, nepridávajú do ovzdušia ani výpary alebo dym. V okamihu, keď tepelné čerpadlá cirkulujú vzduch vo vašom dome, filtre ho prečistia a vyčistia, aby odstránili spóry plesní, prach, dym, zápach a iné typy častíc. Vďaka tomu sú tieto systémy skvelou voľbou pre alergikov a astmatikov. 

Tepelné čerpadlá ponúkajú vykurovanie aj chladenie

Tepelné čerpadlo ponúka nielen vykurovanie priestoru, ale aj chladenie priestoru jednoduchým stlačením tlačidla prostredníctvom diaľkového ovládača, nástenného monitora alebo dokonca aplikácie v smartfóne. Chladenie alebo vykurovanie možno dosiahnuť okamžite na základe ich celkovej konštrukcie. 

Po inštalácii správnym spôsobom a so správnymi špecifikáciami môžu ponúknuť veľmi účinnú kontrolu nad teplotami v miestnosti. Takisto dokážu rýchlo ochladiť alebo ohriať priestor a udržať preferovanú teplotu. 

Tepelné čerpadlá môžu podporiť zníženie uhlíkovej stopy 

Keďže tepelné čerpadlo nevyužíva na výrobu tepla priamo spaľovanie, okrem emisií uhlíka, ktoré vznikajú pri výrobe elektriny, tak nevznikajú žiadne emisie. Na chod kompresora je potrebné len malé množstvo elektrickej energie. Vďaka tomu sú tepelné čerpadlá veľmi ekologickou technológiou na vykurovanie alebo chladenie priestorov. 

Príspevky z rovnakej kategórie: