Výhody huby Hericium erinaceus

Koralovec ježovitý rastie na tvrdom dreve a ihličnanoch v Severnej Amerike, Európe a Ázii. Zvyčajne sa vyskytuje na mŕtvych alebo odumierajúcich stromoch. Huba rozkladá drevo, pričom za sebou zanecháva vrstvu drobivých hnedých zvyškov. Huby sa vyskytujú od polovice jesene do konca zimy, majú dlhé biele úponky s oranžovými špičkami visiacimi z klobúka, podľa ktorých dostali svoje meno. Zvyčajne majú priemer asi šesť centimetrov, ale ak sú vhodné podmienky na plodenie, môžu narásť až do šírky 24 centimetrov. Živiny získavajú z rozkladajúceho sa dreva a zvieratá ich často konzumujú.

Levia hriva je jedlá voľba pre vegánov aj nevegánov. Táto huba má bohatú, výraznú chuť, ktorá po uvarení na stredne prepečený spôsob chutí ako homár . Môže sa použiť do polievok alebo omáčok alebo sa môže dusiť so zeleninou a pokvapkať olivovým olejom a citrónovou šťavou. Huby obsahujú aj 30 esenciálnych aminokyselín a 19 stopových prvkov vrátane vápnika, horčíka, fosforu, selénu, zinku, medi, draslíka mangánu, železa, niacínu B6, tiamínu B1, riboflavínu, kyseliny pantoténovej B5, betakaroténu (forma vitamínu A) a kyseliny listovej. Majú tiež vysoký obsah vlákniny , bielkovín , selénu, medi, železa, zinku, riboflavínu , B6, niacínu , tiamínu , vápnika, draslíka , mangánu cholínu (živiny, ktorá pomáha kognitívnym funkciám) a fosforu. vitamíny D3 a K2 si telo vytvára pri pôsobení slnečného svetla. Huby sú jednou z mála rastlinných potravín, ktoré obsahujú vitamín D3 . Vitamín K je potrebný na zrážanie krvi a budovanie pevných kostí. Levia hriva obsahuje viac ako 30 % dennej potreby týchto základných živín.

Hríb leví rastie na tvrdých a ihličnatých drevinách v Severnej Amerike, Európe a Ázii. Zvyčajne sa vyskytuje na mŕtvych alebo odumierajúcich stromoch.

Boli vykonané štúdie týkajúce sa liečivých účinkov húb levej hrivy na zvieratá aj ľudí. Možné výhody užívania doplnku stravy s obsahom hríbu levieho sú, že hríb leví podporuje rastový faktor nervov (NGF). Zlepšuje pamäť a výkonnosť pri učení, zvyšuje uvoľňovanie nervového rastového faktora(NGF). Inhibuje tvorbu beta amyloidu, o ktorom sa predpokladá, že zabraňuje Alzheimerovej chorobe. Zvyšuje tiež priepustnosť hematoencefalickej bariéry.

Levia hriva znižuje depresiu, úzkosť a nespavosť prostredníctvom serotonínergických mechanizmov. Bolo preukázané, že serotonín pomáha pri poruchách spánku, ako aj má pozitívne antidepresívne účinky na ľudí trpiacich depresiou a úzkosťou. Suplementácia Lion’s Mane vedie k zvýšeniu absorpcie tryptofánu a syntézy serotonínu a metabolitov, ako sú 5HIAA, HVA, kyselina indoloctová v hipokampe. Serotonín je zodpovedný za mnohé funkcie vrátane nálady, chuti do jedla, spánku, pamäti a učenia. Zvyšuje hladinu NGF v mozgu. Ukázalo sa, že nedostatok NGF spôsobuje zhoršenie dlhodobého ukladania a obnovovania pamäte neurónmi. Zvýšenie hladiny NGF môže pomôcť predchádzať neurodegeneratívnym poruchám, ako je Alzheimerova choroba alebo Parkinsonova choroba, tým, že podporuje rast, diferenciáciu, regeneráciu a ochranu neurónov po poranení

Huba zvyšuje expresiu nervového rastového faktora (NGF), ktorý podporuje prežívanie existujúcich neurónov a zároveň zvyšuje tvorbu nových neurónov nervovými kmeňovými bunkami. Zvyšuje BDNF, podporuje vývoj/neurogenézu v hipokampe (podieľa sa na priestorovej a epizodickej pamäti). Zvyšuje hladinu IGF-1, zabraňuje a lieči úbytok svalovej hmoty/sarkopéniu, čo je fyziologický úbytok svalovej hmoty, ku ktorému dochádza pri starnutí. IGF-1 zvyšuje množstvo svalovej hmoty, silu a hustotu kostí a zároveň znižuje množstvo tuku. IGF-1 tiež znižuje krehkosť, a tým znižuje riziko pádov u starších ľudí, ktoré môžu spôsobiť smrť v dôsledku zlomenín. Zlepšuje kvalitu spánku zvýšením hladiny tryptofánu (prekurzora serotonínu).

Štúdie využívajúce doplnky stravy s obsahom levej hrivy ukázali, že zvyšuje koncentráciu NGF a tým zlepšuje mentálnu jasnosť, pamäťové spomienky & výkonnosť kognitívnych úloh (napr. pozornosť). Zvyšuje koncentráciu erytropoetínu (EPO), erytropoetín stimuluje tvorbu červených krviniek a zvyšuje množstvo kyslíka prenášaného do buniek. Huby znižujú hromadenie beta amyloidných plakov tým, že inhibujú ich tvorbu a vyvolávajú ich rozpad, znižujú oxidačný stres, o ktorom sa predpokladá, že zohráva úlohu pri vzniku Alzheimerovej choroby, a zabraňujú osteoporóze tým, že zvyšujú koncentráciu IGF-1 a stimulujú tvorbu kostí. Znižuje zápal a bolesť kĺbov, znižuje množstvo zápalových cytokínov, ako sú TNFα a IL6, zvyšuje rastový faktor chrupavky, ktorý sa podieľa na regenerácii chrupavky. Nie sú hlásené žiadne vedľajšie účinky spojené s užívaním doplnkov stravy z levej hrivy.

Príspevky z rovnakej kategórie: