Ako používať váhu na včelie úle?

Váha na včelie úle je typ digitálneho momentového adaptéra so špeciálnym zdvíhacím držiakom, ktorý môžete použiť na váženie úľov. Momentový adaptér sa predáva na meranie toho, ako veľmi je skrutka alebo matica utiahnutá. V balení nájdete plastové puzdro, ktoré obsahuje návod na používanie prístroja, ak by ste ho niekedy museli použiť. Zatiaľ čo tento momentový adaptér je len obyčajný, zdvíhacia konzola so špeciálnou konštrukciou je dôvodom, ktorý robí túto súpravu jedinečnou a užitočnou na účely váženia vašich úľov. 

Proces počiatočného nastavenia 

Spod krytu batérie za momentovým adaptérom bude pravdepodobne vyčnievať priehľadná plastová fólia. Jej účelom je zabezpečiť, aby sa prístroj počas prepravy opakovane nezapínal a zbytočne nevyužíval batériu. Tento plast stačí odstrániť bez toho, aby ste museli odstrániť kryt batérie. 

Váha na včelie úle je typ digitálneho momentového adaptéra so špeciálnym zdvíhacím držiakom, ktorý môžete použiť na váženie úľov.

Prístroj zapnete stlačením a uvoľnením tlačidla M. Na displeji sa dočasne zobrazí cAo. Jednotka vydá zvukový signál a červená LED dióda začne blikať jedna. Prístroj je nastavený na meranie v kg-cm, ktoré môžete vidieť v pravej dolnej časti displeja. Stačí dvakrát stlačiť a potom pustiť tlačidlo U, aby ste mohli z kg-cm zmeniť na in-lbs. Vypnite tú rovnú šípku, ktorá smeruje nadol a nachádza sa v ľavom hornom rohu displeja. Ak to chcete urobiť, mali by ste raz stlačiť a pustiť tlačidlo T. 

Teraz môžete prístroj používať na váženie úľov. Za predpokladu, že ich nezmeníte, počiatočné nastavenia zostanú rovnaké až do výmeny alebo vybitia batérie. Dôrazne sa však odporúča, aby ste pri meraní skontrolovali tento displej pre prípad, že by došlo k náhodným zmenám nastavení. 

Ako funguje váha na včelie úle?

Vážiť úle je v skutočnosti veľmi jednoduché. Ak chcete začať, musíte zostaviť všetky súčasti váhy. Pricvaknite vonkajší koniec momentového adaptéra s ½“ pohonom k adaptéru s 3/8″ pohonom. Pricvaknite vonkajší koniec adaptéra k štvorcovému výrezu zdvíhacieho držiaka. K vnútornému koncu momentového adaptéra pripojte 1/2″ rozbíjaciu tyč alebo račňu s pohonom. 

Potom môžete váhu používať na váženie takmer všetkého, čo potrebujete alebo chcete. Stačí zdvihnúť jednu stranu alebo koniec predmetu dostatočne vysoko, aby ste pod to mohli vložiť a zdvihnúť konzolu zhruba do stredu. Stačí zapnúť zariadenie a pomocou 1/2″ račne stabilne a pomaly otáčať zdvíhací držiak v smere hodinových ručičiek, kým nezdvihnete predmet približne na ¼“. Okamžite sa zobrazí hmotnosť a vy môžete predmet odložiť. 

Aby boli vaše údaje presnejšie, musíte úľ nastaviť tak, aby boli úchyty úľových telies v zadnej a prednej časti úľa.

Zobrazený údaj je celková hmotnosť predmetu v librách za predpokladu, že hmotnosť predmetu je rozložená rovnomerne viac alebo menej. Po zaznamenaní hmotnosti stlačte a podržte tlačidlo M do 2 sekúnd, aby sa na displeji zobrazila nula. 

Ak chcete, môžete skúsiť vykonať jeden alebo dva odčítania a potom ich porovnať alebo určiť priemer. Vezmite na vedomie, že je oveľa jednoduchšie tlačiť na račňu smerom nadol namiesto ťahania nahor. Je tiež veľmi dôležité, aby sa momentový adaptér počas merania ničoho nedotýkal. Ak sa tak stane, namerané hodnoty budú nesprávne a môže dôjsť k poškodeniu plastového krytu. Ak máte problém vidieť na displej, puzdro momentového adaptéra môžete otočiť okolo hriadeľa do jednej z ôsmich rôznych polôh. 

Váženie vašich včelích úľov

Aby boli vaše údaje presnejšie, musíte úľ nastaviť tak, aby boli úchyty úľových telies v zadnej a prednej časti úľa. Vzhľadom na spôsob, akým včely pri výrobe medu ukladajú nektár do plástov, je dôležité, aby boli všetky plásty úľa zdvihnuté podobným spôsobom pomocou úľovej váhy. Keď sú rukoväte vzadu a vpredu, plásty budú kolmo na zadnú časť úľa a práve tu budete vykonávať merania. 

Sieťované dná úľov majú otvor, ktorý sa nachádza v spodnej zadnej časti a často sa používa na vloženie dosky proti roztočom varroa. Je to ideálne miesto na vloženie zdvíhacieho držiaka pri každom vážení úľa, teda ak váš úľ nestojí na zemi, ale na nejakom stojane. 

Voliteľne je tiež možné vytvoriť medzeru medzi podlahou a spodnou časťou tela úľa umiestnením kovových podložiek pod rohy jednej časti tela úľa.

Voliteľne je tiež možné vytvoriť medzeru medzi podlahou a spodnou časťou tela úľa umiestnením kovových podložiek pod rohy jednej časti tela úľa. Vytvorte dostatočný priestor na vloženie zdvíhacieho držiaka. Podložky môžete ponechať na neurčito za predpokladu, že je tam minimálny priestor na to, aby včely mohli cez vytvorenú medzeru vyjsť alebo vojsť. Odstráňte strechu úľa a pri každom meraní nezabudnite zhruba vycentrovať zdvíhací držiak. 

Majte na pamäti, že med býva veľmi ťažký. Mnohí noví včelári si v skutočnosti neuvedomujú, aký ťažký môže byť. Keď máte ťažký úľ, je to preto, že má vo vnútri veľa zásob. Samotný úľ vyrobený z dreva, vosk, peľ, výter a včely tvoria len nepatrný zlomok celkovej hmotnosti. 

Aký význam majú teraz údaje o hmotnosti na vašej úľovej váhe? 

Najprv by ste mali určiť približnú hmotnosť vášho úľa, ak nemá žiadne zásoby. Hmotnosť vyššia ako určenie pochádza z cukrového sirupu alebo medu, ktorým kŕmite. Každá súčasť úľa bude mať svoju vlastnú hmotnosť. 

Existuje ešte veľa dôležitých vecí, ktoré by ste mali vedieť o začlenení používania úľovej váhy do riadenia včelstiev. Nezabudnite naďalej sledovať hmotnosť svojho úľa, aby ste si mohli byť istí, že sa vaše úsilie vypláca a zaručuje, že váš úľ je v skvelej a zdravej kondícii. 

Príspevky z rovnakej kategórie: