Vitamín C a ako prospieva vašej pokožke

Vitamín c a pokožku

Vitamín C vo forme kyseliny askorbovej nájdete v krémoch, sére, púdre, náplastiach a krémoch. Existujú však aj produkty, ktoré môžu obsahovať deriváty, ako je síran kyseliny askorbovej, isostearyl-2-0 L-askorbylfosforečnan sodný a a askorbylfosforečnan horečnatý.

Z týchto troch najvýhodnejších a najstabilnejších je askorbylfosforečnan horečnatý kvôli jeho hydratačným účinkom, schopnostiam voľných radikálov a vstrebateľnosti. Stále prebiehajú štúdie o iných derivátoch.

Životnosť produktov, ktoré obsahujú kyselinu askorbovú, sa po otvorení skracuje. Vďaka zlepšenej stabilite askorbylfosforečnanu horečnatého majú produkty, ktoré obsahujú túto zložku, tendenciu mať dlhodobejšie účinnosť.

Vitamín c je dobrý pre pokožku
Vitamín c je dobrý pre pokožku

Koľko potrebujete kyseliny askorbovej?

Odporúčané množstvo kyseliny askorbovej, ktoré denne potrebujete, je 75 mg pre ženy a 90 mg pre mužov. Medzi najlepšie zdroje tohto vitamínu patrí melón, jahody, papája, pomarančový a citrusový džús, zelená paprika a brokolica.

Video: VITAMÍN C vo vašej rutine starostlivosti o pleť: rozjasnenie, hyperpigmentácia a čistá pokožka

Možno budete chcieť jesť zeleninu a ovocie obsahujúci C spolu s potravinami, ktoré majú vysoký obsah vitamínu E, ako je arašidové maslo, slnečnicové semienka a mandle. Bolo zistené, že tieto dva antioxidanty ponúkajú účinnejšiu ochranu pred poškodením UV žiarením, akonáhle sú konzumované spoločne. 

Aktuálna starostlivosť o pleť s použitím kyseliny askorbovej

Kyselina askorbová ponúka veľa výhod pre vašu starostlivosť o pleť, ak ju používate lokálne. Patria sem nasledujúce:

  • Ako antioxidant dokáže vyhľadávať a neutralizovať voľné radikály, ktoré môžu poškodiť pokožku.
  • Toto hrá neoddeliteľnú úlohu pri syntéze kolagénu. Typ dôležitého proteínu, kolagén, môže pomôcť pri vytváraní novej pokožky a pri zlepšovaní jej pružnosti. 
  • Môže pomôcť chrániť pokožku pred UV svetlom a zmierniť poškodenie slnečným žiarením, najmä ak sa používa spolu s vitamínom E.. 
  • Vitamín má hojenie rán a protizápalové vlastnosti a môže tiež pomôcť zmierniť ružu a akné. 
  • Po zmiešaní so sójou a inými depigmentačnými výrobkami môže pomôcť znížiť hyperpigmentáciu pokožky. 

Vždy si doprajte dennú dávku nielen vitamínu C, ale aj ďalších vitamínov, ako je vitamín D a E, aby ste si mohli vychutnať lepšiu a zdravšiu pokožku!

Príspevky z rovnakej kategórie: