Dôležité aspekty pri výbere motorového oleja do auta

Motorový olej

So všetkými dostupnými možnosťami na trhu s motorovými olejmi sa určite cítite nerozhodní pri výbere toho správneho. Posledná vec, ktorú chcete, je urobiť nesprávnu a nevhodnú voľbu.

Ako iste viete, s nesprávnym olejom môžete spôsobiť vážne zmätok v motore vášho auta. Ale nebojte sa. Tu je niekoľko dôležitých hľadísk pri hľadaní toho správneho motorového oleja, bez ohľadu na to, aké je vaše auto alebo jazdná situácia.

Berte do úvahy aj vaše zaužívané jazdné návyky

Môžno ste športovejší alebo rýchlejší vodič. Alebo sa len so svojím vozidlom vozíte s mesta do mesta, alebo ho používate len pre príležitostné krátke trasy. Každá z týchto situácií je dobrým dôvodom na výber syntetickej zmesi alebo syntetického oleja.

Motorový olej

Ak je to stále v rámci vášho stanoveného rozpočtu, môžete urobiť ešte o krok naviac a vyhľadať taký motorový olej, ktorý obsahuje určité vlastnosti a prísady, aby pracoval efektívnejšie bez ohľadu na to, akým štýlom jazdíte.

Napríklad existujú niektoré oleje, ktoré sú vyrobené pre high-tech motory, motory ktoré zvládnu aj naozaj dlhé trasy a dieselové motory.

Berte do úvahy vašu polohu

Poveternostné podmienky, v ktorých jazdíte a žijete úzko súvisia s vašim rozhodnutím pri výbere ideálneho motorového oleja.

Jazdíte v extrémnych zimách alebo teplotách? Väčšina vaších jázd sa uskutočnuje po nespevnených vozovkách? Povrch po ktoróm jazdíte je kopcovitý alebo rovný?

Takéto podmienky môžu spôsobiť sťaženie výkonu vášho vozidla, a tým pádom sa aj zrýchľuje tendencia využívania oleja. Znamená to, že budete musieť vybrať syntetický olej alebo syntetickú zmes. Ale ak ste viac verní konvenčnému oleju, najlepšia bude, ak ho budete meniť na pravidelnéj báze.

Berte do úvahy vaše auto

Ak vaše vozidlo bolo nedávno na povinnej prehliadke, zistíte, že mechanici vám uľahčia výber správneho oleja. Tieto informácie sú často obsiahnuté aj v návode na obsluhu alebo priamo na olejovom uzávere vášho auta.

Ak sú tieto informácie ľahko dostupné, jednoznačne môžete dôverovať inžinierom, ktorí ich zverejnili na základe rozsiahleho výskumu, vývoja a testovania, že je to vhodný olej pre motor vášho vozidla, takže ho môžete bezpečne používať. To isté platí pre ťažké nákladné vozidlá, ako aj pre nové dieselové motory.

Ak náhodou jazdíte na aute, ktoré je o niečo staršie, existujú motorové oleje, ktoré môžu zabezpečiť dobrý výkon vášho auta. Pre tých, ktorí riadia starý vrak, ktorý sa blíži ku koncu svojho života, bude najlepšie ak použijú najlacnejší olej. To vám môže pomôcť ušetriť nejaké peniaze.

Bez ohľadu na to, na čom jazdíte, dbajte na to, aby ste skontrolovali výrobnú príručku, aby ste vedeli aký olej použiť a dodržiavali tieto pokyny.

Výber správneho motorového oleja môže mať veľký vplyv na zážitok z jazdy, takže sa rozhodujte múdro.

Prečítajte si jeden z nasledujúcich článkov: rohože do auta a automobilové tlmiče Monroe Reflex.

Príspevky z rovnakej kategórie: