Ako si vybrať najlepšie motorkárske bundy a odevy

V momente, keď jazdíte na motocykli, vystavujete sa aj teplu, vetru, dažďu a dokonca aj možným haváriám. Najlepšie bundy a obleky na motorku sú popri prilbe ako váš druhý najlepší priateľ.

Akú bundu alebo oblek by ste si však mali zaobstarať v prvom rade? Nie sú všetky rovnaké? Neposkytujú rovnakú úroveň bezpečnosti a ochrany? 

Vec sa má takto: bundy a obleky na jazdu na motocykli nie sú rovnaké. To znamená, že nie všetky sú vhodné pre vás a vaše špecifické potreby. Pozrite sa na niektoré z najdôležitejších faktorov, ktoré musíte skontrolovať, aby ste si pomohli nájsť dokonalú bundu alebo oblek, ktorý by ste si mali obliecť na ďalšiu jazdu.

V momente, keď jazdíte na motocykli, vystavujete sa aj teplu, vetru, dažďu a dokonca aj možným haváriám.

Pancier

Bunda alebo oblek na motorku má jednu hlavnú funkciu a účel, a to poskytnúť vám potrebnú ochranu počas jazdy. Najlepšie moto bundy sú tie, ktoré majú pancier pozdĺž chrbtice a kĺbov, aby vás chránili. 

Pancier je často hodnotený na úrovni CE. Konkrétne pancier úrovne CE 2 je navrhnutý a určený na použitie pri vyšších rýchlostiach. To je tiež viac ochranné v porovnaní s pancierom úrovne CE 1, hoci je to stále oveľa lepšie ako nenosiť vôbec žiadny pancier.

Strih

Motocyklové bundy a motocyklové obleky musia mať priliehavý a tesný strih bez toho, aby boli príliš tesné. Čo to znamená? Znamená to, že vaša bunda musí byť dostatočne tesná, aby zabezpečila, že pancier zostane na správnom mieste a nebude sa vo vetre plátať. 

Stále by ste však chceli, aby vaša kombinéza mala dostatočne stratený strih, aby ste sa mohli voľne pohybovať bez pocitu obmedzenia alebo zviazania. Väčšina búnd je dnes nastaviteľná pomocou strečových panelov. Možno sa budete chcieť rozhodnúť aj pre rukávy, ktoré sú o niečo dlhšie ako rukávy typických búnd, aby sa nezhrňovali, keď držíte riadidlá.

Vetranie

Teplé počasie je bezpochyby najobľúbenejším ročným obdobím na výlety. Samozrejme, posledná vec, ktorú chcete, je cítiť sa, vyzerať alebo voňať, akoby ste práve vyšli zo sauny, keď zosadnete z bicykla. 

Preto je prúdenie vzduchu veľmi dôležité. Kožené bundy sú zvyčajne vybavené perforáciou práve na tento účel, zatiaľ čo sieťované panely sú bežným doplnkom textilných búnd.

Najlepšie bundy a obleky na motorku sú popri prilbe ako váš druhý najlepší priateľ.

Materiály

Koža je zďaleka najklasickejším materiálom, pokiaľ ide o motocyklové obleky a bundy. Okrem zrejmého faktu, že vyzerajú skvele, kožené bundy ponúkajú aj výnimočnú trvanlivosť, odolnosť voči oderu a pohodlie po tom, ako sa v nich vyučíte. 

Textilné bundy sú tiež presvedčivou náhradou kože. Tie sú často špecializované tak, aby poskytovali funkcie, ako je extra ventilácia a nepremokavosť, nehovoriac o tom, že sú lacnejšie. 

Mnohé bundy na jazdenie sa v súčasnosti vyrábajú aj zo známeho syntetického vlákna kevlar. Tento materiál ponúka odolnosť voči teplu a oderu. Napriek tomu, že nie je taký pružný a priedušný ako iné tkaniny, niektoré bundy majú stále funkciu použitia kevlaru na určitých strategických miestach ako výstuž nylonu Cordura, ako aj iných tkanín. 

Viditeľnosť

Najlepšie bundy a obleky na jazdu na motocykli sú tie, ktoré vďaka reflexným prvkom pomôžu ostatným jazdcom ľahko vás vidieť a spozorovať aj v tmavej noci.

Zapínanie

Zapínanie je pri bundách na motorku dôležitejšie ako pri bežných bundách. Manžety musia byť bezpečné, zatiaľ čo zipsy by mali umožňovať bezpečné uchytenie vecí a zároveň by sa s nimi malo dať ľahko pracovať, aj keď máte na rukách jazdecké rukavice.

Obľúbené typy búnd a oblekov na motorku

Existujú tri populárne a bežné typy oblekov a búnd pre motocyklistov, a to kožené, textilné a sieťované.

Kožené bundy

Kožené bundy sú pravdepodobne prvou vecou, ktorú si predstavíte počas diskusií o jazde na motocykli. Tieto bundy sú vo všeobecnosti považované za základný prvok pre nadšencov jazdy. Tieto bundy však nie sú len obyčajným módnym vyhlásením. Ponúkajú jazdcom aj množstvo výhod počas ich pobytu na otvorených cestách.

Najdôležitejšou bezpečnostnou výhodou kožených búnd nie je nič iné ako ich odolnosť voči oderu. To znamená, že ak ste sa stali účastníkom nehody, vaša kožená bunda vám môže poskytnúť optimálnu ochranu počas nehody. 

Ťažký materiál kožených búnd je však dôvodom, prečo má tento konkrétny štýl svoje nevýhody. Hmotnosť týchto búnd môže spôsobiť, že jazdec pocíti únavu rýchlejšie ako pri nosení textilnej bundy. Hrubý materiál sa nehodí do dažďa ani do horúceho počasia. Čierna koža môže rýchlejšie nasiaknuť slnečné teplo.

Koža sa tiež nehodí ako voľba počas daždivého počasia. Aj keď sú tieto bundy často ošetrené tak, aby boli odolné voči vode, voda nakoniec aj tak presiakne.

Bunda alebo oblek na motorku má jednu hlavnú funkciu a účel, a to poskytnúť vám potrebnú ochranu počas jazdy.

Textilné bundy

Textil je v porovnaní s kožou univerzálnejší materiál na bundy. Vďaka ľahkej tkanine má textilná bunda vynikajúcu ventiláciu a je vysoko priedušná. 

V prípade daždivých dní môžu byť textilné bundy aj nepremokavé. Preto sú textilné bundy na motorku skvelou voľbou do daždivých podmienok, pretože vás ochránia pred vodou. 

Okrem toho, keďže s látkou týchto búnd sa ľahšie pracuje, v porovnaní s ich koženými náprotivkami je zvyčajne k dispozícii viac funkcií. 

Vzhľadom na ľahšiu tkaninu týchto textilných búnd sú však aj menej odolné s tendenciou opotrebovať sa oveľa rýchlejšie v porovnaní so špičkovými bundami vyrobenými z kože. 

Sieťované bundy

Sieťované bundy sú ako mladší brat textilných búnd. Sieťovina je vynikajúcou voľbou pre tých, ktorí radi jazdia v horúčavách letných mesiacov. 

Hoci sú sieťované bundy ideálnou voľbou, pokiaľ ide o zabezpečenie chladu a pohodlia počas teplých letných mesiacov, poskytujú len minimálnu ochranu. 

Vzhľadom na ľahkú tkaninu použitú v týchto bundách sú často cenovo najvýhodnejšou možnosťou ako textilné a kožené bundy. 

Tým, že si zaobstaráte najlepšie motocyklové bundy a obleky, môžete mať tú najbezpečnejšiu a najpohodlnejšiu jazdu vôbec!

Príspevky z rovnakej kategórie: